Wednesday, March 29, 2017
Text Size

Australian Champions

Australian Champions

YEAR              WINNER                                                     VENUE

1958                John Bagshaw/D Quillen                                Vic (Brighton)

1959                Doug Brooker/ ?                                             NSW (Sydney)

1960                F Neill/Ian Grey                                             SA (Port Lincoln)

1961                John Bagshaw/A Neill                                    Vic (Brighton)

1962                F Neill/Ian Grey                                             SA (Brighton)

1963 W            B Price/C Hough                                           VIC (Brighton) & USA (Larchmont)

1964                B Barnes/Lemon                                            NSW

1964 W            J Parrington/C Hough                                  IRELAND (Cork)

1965                John Cuneo/A Martin                                    SA (Brighton)

1966                Ron Dalgleish/ ?                                            ACT (Canberra)

1966 W            Jim Hardy/Max Witnall                                 AUSTRALIA (Adelaide)

1967                R Layon/P Sharpe                                        SA (Brighton)

1968                J Schramm/T Schramm                               VIC (Brighton)

1969                P Harvey/R Norris                                          NSW (Toronto)

1970                Rod Dalgleish/D Bull                                    SA (Brighton)

1971                P Harvey/R Norris                                          NSW (Pittwater)

1972                Mark Bethwaite/I Pitt                                     VIC (Brighton)

1973                Rod Dalgleish/R Norris (Tie)                          SA (Henley)

G Mellody/I Ross

1974                V Hiles/M Hiles                                             ACT (Canberra)

1975                Terry Kyrwood/R Crick                                  SA (Pt Vincent)

1976                Terry Kyrwood/R Crick                                  NSW (Toronto)

1977                Terry Kyrwood/R Crick                                  VIC (Brighton)

1978                Geoff Kyrwood/R Kyrwood                           SA (Brighton)

1979                Terry Kyrwood/R Crick                                  NSW (Pittwater)

1980                Terry Kyrwood/R Crick                                  SA (Henley)

1981                N Harrison/R Lumb                                       ACT (Canberra)

1982                N Harrison/N Patterson                                 SA (Brighton)

1983                Dave Porter/J Craig                                      NSW (Sydney)

1983 W            Terry Kyrwood/R Crick                                AUSTRALIA (Adelaide)

1984                Peter Hewson/A Ovenden                             NSW (Toronto)

1984 W            Dean Blatchford/Tom Woods                       WEST GERMANY (Gromitz)

1985 W            Gary Brunigies/G Gardiner                         VIC (Brighton) & JAPAN (Enoshima)

1986                Dean Blatchfood/Tom Woods                       SA (Henley)

1987                Dean Blatchfood/Tom Woods                       NSW (Sydney)

1988                Dean Blatchfood/Tom Woods                       QLD (Humpybong)

1989                Geoff Kyrwood/P Campbell                           SA (Brighton)

1990                Mark Soulsby/N Paterson                               NSW (Toronto)

1991                Chris Nicholson/Darren Nicholson                 WA (Fremantle)

1992 W            Chris Nicholson/Darren Nicholson              VIC (Melb) & USA (Santa Cruz)

1993                Chris Nicholson/Darren Nicholson                 QLD (Brisbane)

1994                Dean Blatchford/Jason Field                         SA (Henley)

1994 W            Chris Nicholson/Darren Nicholson              SOUTH AFRICA (Durban)

1995                Chris Nicholson/Darren Nicholson                 QLD (Townsville)

1996                Chris Nicholson/Gary Boyd                            NSW (Sydney)

1997                Adrian Finglas/Simon Gorman                      WA (Fremantle)

1998                Hugh Stodard/Simon Gorman                       NSW (Toronto)

1999                Sandy Higgins/Simon Gorman                      SA (Brighton)

2000                Les Nathanson/Simon Gorman                      QLD (Brisbane)

2001                Sandy Higgins/Paul Marsh                             NSW (Sydney)

2002                Peter Chappell/Ian Davidson                         WA (Fremantle)

2002 W            Chris Nicholson/Darren Nicholson               AUSTRALIA (Perth)

2003                Sandy Higgins/Paul Marsh                             SA (Henley)

2004                Phil Gray/Richard Machin                              QLD (Brisbane)

2006                Michael Quirk/Geoff Lange                            NSW (Toronto)

2007                Michael Quirk/Geoff Lange                            SA (Brighton)

2008                Bill Cuneo/John Warlow                                Qld (Hamilton Is)

2009                Sandy Higgins/Jordan Spencer                      SA (Henley)

2010                Michael Quirk/Simon Reffold                         Vic (McCrae)

2011                Sandy Higgins/Paul Marsh                            Qld (Hamilton Is)

2012                Robin Duessen/Jordan Spencer                     WA (Mandurah)

2013                Michael Quirk/Daryl Roos                             SA (Port Vincent)

2014                Michael Babbage/James McAllister                 NSW (Lake Macquarie)

2015                Kevin Cameron/Sam Herritage                      Vic (Blackrock)

2016                Michael Quirk/Luke Payne                             Qld (Brisbane)

Member Login